23 March 2015

SINHRONIZACIJA

Prelaskom iz jednog ciklusa u drugi, iz povlačenja u jesen koju smo imali zajedno sa zimom, ponovo rastući  sa prolećem, kretajući se dalje ka letu , iskoristimo silu prirode i zakone koji podstiču naše prikrivene impulse za budjenjem i istinskim životom. Podsetimo se  važne poruke koju nam je ostavio G.I. Gurdjijev :



Da bi raspolagao pravom da se nazove čovekom, on mora da bude. A da bi bio, on pre svega mora da, sa neumornom istrajnošću i neugasivim impulsom želje, koja proističe iz svih zasebnih samostalnih delova koji predstavljaju njegovu čitavu prisutnost, to jest sa željom koja istovremeno potiče iz mišljenja, osećanja i organskog instinkta, izgradi sveobuhvatno znanje o sebi i da se istovremeno NEPREKIDNO BORI sa sopstvenim subjektivnim slabostima, i da nakon toga, zauzimajući svoj stav na osnovu rezultata koje je stekao sam uz pomoć svoje svesnosti, uočavajući pri tome nedostatke sopstvene uspostavljene subjektivnosti, rasvetli sredstva koja će mu omogućiti da se bori sa njima, nastojeći da ih ISTREBI, NE ŠTEDEĆI sebe.

"Belzebubovi razgovori sa unukom"

To possess the right to the name of “man,” one must be one. And to be such, one must first of all, with an indefatigable persistence and an unquenchable impulse of desire, issuing from all the separate independent parts constituting one’s entire common presence, that is to say, with a desire issuing
simultaneously from thought, feeling, and organic instinct, work on an all-round knowledge of oneself—at the same time struggling unceasingly with one’s subjective weaknesses—and then afterwards, taking one’s stand upon the results thus obtained by one’s consciousness alone, concerning the defects in one’s established subjectivity as well as the elucidated means for the possibility of combatting them, strive for their eradication without mercy towards oneself.

"Beelzebub's Tales to His Grandson"

05 March 2015

SVE U PRIČAMA BIVA



Bajkovite priče su bile uobičajen način izražavanja starih civilizacija. Kao metod podučavanja, kroz njih su se prenosile poruke i mudrosti naših predaka koje su nastajale generacijama a prenosile se sa kolena na koleno kako usmenim tako i pismenim putem, bilo to kroz knjige, umetnost,  ili recimo preko izrade ćilima koji su sadržali tajne simbole ili šare, koje su predstavljale odredjena značenja. Iz knjiga nam je poznato da se Gurdjijev bavio trgovinom starim persijskim tepisima koje je u to vreme prodavao Evropljanima. Njegova opsesija u sredovečnim godinama, koja je kasnije prerasla u biznis, potiče od potrage za skrivenim znanjem koje  se upravo nalazilo i na njima.


Priče su  napravljene kako bi se prenele tajne poruke onima koji su bili spremni da steknu najveće bogatstvo - znanje.  Ključevima  tih skrivenih odaja otvarala su  se vrata za sticanje slobode. Kroz njihovo istinsko razumevanje dobijamo odgovore na večna pitanja o  tajnama, koje od postanka sveta muče svako ljudsko biće  koje pokušava  da razume smisao života, svrhu postojanja i načine za izlazak iz kruga patnji svakodnevne realnosti u kojoj se nalazimo


U njima vidimo zapetljani konfliktni scenario,  koji se ne uklapa u uobičajenu ljudsku logiku sklonu da automatizuje utiske, koji nije svako mogao da shvati, već samo oni koji su razumeli  skrivena značenja iza reči. Oni koji su prepoznali poziv na budnost, zov iz unutrašnjih dubina. Oni čije su oči bile otvorene, uši spremne da čuju, a srce da zatreperi.


U pričama se često nalaze razni likovi kako prinčevi, princeze, tako i plesačice, mudraci, čudni simboli,  životinje koje imaju odredjenu ulogu i značenje, a svi oni učestvuju u priči i prenose neku poruku koju običan um ne može da protumači na prvi pogled. U alegorijskim pričama se jedna stvar koja je dobro poznata, koristi da prikaže drugu, koja je manje poznata.


Od stepena njihovog razumevanja, zavisilo je da li će tragači za istinom biti primljeni u tajna društva, redove, samostane, manastire, tekije. Osim pitanja koja postavljaju i na koja im odgovaraju učenici, učitelji  ih u radu koriste  kako bi stekli uvid u nivoe znanja njihovih učenika. Razumevanjem ili ne razumevanjem  parabola oni imaju potpun uvid u razvoj suštine i ličnosti njihovih djaka. Tumačenja i odgovori koji se kriju u tim pričama su bili strogo zabranjeni. Istinsko Znanje o postojanju i smislu života nije baš za svakog. Do njega se dolazi radom, odricanjem, predajom.

Setimo se Aladina i 40 razbojnika i čarobne formule za otvaranje vrata pećine. Takvih priča koje nam prenose odredjena znanja, mudrosti, ima na svakom koraku. Medjutim sve te priče koje su oko nas, ostaće i dalje samo neke fantazije kao na primer 1001 noć za koju Gurdjijev kaže da potpuno prikazuju drugu istinu, iako su sastvaljene od epizoda koje su potpuno neverovatne životu običnih ljudi. Nisu one  karakteristične samo za područje Azije i dalekog istoka. I te kako su prisutne u istoriji evropskih naroda.

Mogli bi da napravimo odredjenu kategorizaciju u kojoj bi priče podelili na poruke i mudrosti koje se prenose deci, običnim ljudima, spoljašnjem svetu i na one koje prenose tajna znanja koja pripadaju unutrašnjem skrivenom, koje ima dodire sa višim centrima. Priče mogu biti direktne ili indirektne.  Ove druge zagolicaće maštu svima koji  ih slušaju. Razumeli ih ili ne, sigurno će na nesvesnom nivou nastaviti da rade  tražeći odgovor koji je stalno prisutan ali ga ne vide zbog velova kojima su zarobljeni.


Pričajući priče  drugima primetili bi  da su one različito prihvaćene i time bi imali jasan uvid u nivo razumevanja pojedinca. Pozivajući se na Gurdjijevljevo učenje i podelu ljudi na nivoe ili na čoveka 1, 2, 3 - 4, 5, 6, 7  mogli bi odmah da pretpostavimo o kom  čoveku se radi. 


Snaga parabole se krije u reakciji slušatelja u kojima ona pokreće radoznalost i pokreće pitanja na koja pokušavaju da pronadju odgovor. Večina bi na neki svoj način izvukla neku pouku  ili bi recimo samo ostali ravnodušni.  Jedni bi ušli u rasprave, drugi bi ih kategorično odbacili, treći bi mućnuli glavom pokušavajući da udju u suštinu koja se krije, ali sigurno bi najviše bilo onih koji bi zastupali svoje „najispravnije“ mišljenje. Medjutim, oni koji razumeju taj jezik bi uvek imali isti odgovor i potpuno bi se razumeli. Ne baš tako davno na FB strani Gurdjijev bila je jedna takva priča o poslušanju.


Danas većinu ljudi, te “mudre stvari“ baš nešto i ne interesuju. Pažnja im je više privučena McDonalds-ima, kolačima, krompirićima, kladionicama, splavovima, cipelicama na štikle, pućenju  usni pred kamerama telefona bez kojih ne bi mogli da provedu jedan jedini dan, ogovaranju, besmislenim pričama i mlaćenju prazne slame. 


Poznato je da je Gurdjijev autor tri knjige i da je u svakoj od njih pisao kombinacijom literalnog i alegorijskog jezika, koji u sebi krije odredjena učenja i metode za kojima tragamo. On na početku saopštava da treba da se  čitaju na odredjen način iz ne tek nekog bezveznog razloga. Osim što daje savet Gurdjijev se i sprda sa nama znajući da njegovo učenje nije baš za svakog. Daje sledeće instrukcije koje treba da usvojimo takodje i u čitanju sledećih priča koje će dole ispod biti objavljene, kao i filma:


Čitajte svaku moju knjigu najmanje tri puta.

Najpre onako kako je to uobičajeno dok čitate novine ili neku drugu knjigu.
Zatim na glas kao što to čitate nekoj drugoj osobi.
A tek treći put pokušajte da se potrudite da prodrete u suštinu onoga što je izložio.


Sada bi mogli kratko da se osvrnemo na njegova dela koja se proučavaju i zbog kojih se njegovi učenici i sledbenici okupljanju na jednogodišnjim konferencijama pokušavajući da proniknu u suštinu njegovog učenja koje je neizvitopereno kao što to nije slučaj sa većinom njegovih učenika koji su u svojim knjigama dali razna tumačenja ili mišljenja na ono što je  Gurdjijev pričao. Čast izuzecima kao što su Jeane de Salzmann, John G. Bennett , Uspenski u potrazi za čudesnim, Maurice Nicoll.


Za  primer ćemo uzeti njegovu knjigu Susreti sa izuzetnim ljudima koja je ozbiljno shvaćena kao autobiografsko delo, u kojoj se pojavljuju razni likovi, dogadjaji, životinje. Medjutim oni koji su ozbiljno prihvatili  njegov savet za čitanje knjiga jasno su shvatili treći korak u kome on kaže da treba prodreti u suštinu onoga što piše. Šta je to? To treba da otkrijete sami?! Kako?


Evo male pomoći. Osim što ćete je pročitati na načine koje je on naveo, pokušajte i da zapamtite svako poglavlje. Stvorite u sebi jasnu sliku - u filmovima - svih dešavanja sa svim akterima. Radite poglavlje po poglavlje. Počnite sa onim koje na vas ostavi najveći utisak da se u njemu nalazi  neka skrivena poruka. Možete jasno i staviti na papir sve likove koji se pojavljuju u njima i pokušajte da im odredite mesto i tumačenje u Gurdjijevljevom učenju. Osvrnite se na zakon oktava, eneagram i na fabriku hrane. Pogledajte koliko poglavlja ima, kako su podeljena. Zašto pojedina poglavlja sadrže tri lika i šta to predstavlja. Koja je uloga životinja koje se pojavljuju. Da li stvarno mislite da on priča o vrapcima koji su ofarbani. Pogledajte na koji način su uhvaćeni. Šta predstavlja npr. konjska dlaka, konj, kavez, gospodje Samarkanda. Zašto i kako se njegov pas zove. U kom delu knjige se to na prvi pogled ne vidi, a u stvari piše u o prvom svesnom šoku, vazduhu, hrani, utiscima…itd. Iza scena koje tumači vaš um krije se zapravo nešto drugo što on želi da nam prenese.


Alegorija je slikovit nаčin govorа, pisаnjа ili prikаzivаnjа u književnosti i umetnosti, koji imа drukčiji smisаo od onogа koji se neposredno prikazuje. To je definicija zar ne?



Slede dve alegorijske priče i jedan film, u kojima su redosledom data rešenja za izlaz iz sadašnjeg stanja u kome se nalazimo:


 Prva priča


Bio jednom jedan kovač, bravar po zanimanju, optužen za zločine koje nije počinio i koji je bio osuđen na robiju u dubokom, mračnom zatvoru. Pošto je neko vreme bio tamo, njegova žena je, a koja ga je veoma volela, otišla kod Kralja preklinjajući ga da mužu donese makar molitvenu prostirku - ćilim, kako bi on mogao da obavlja klanjanje svaki dan.

https://vimeo.com/115384384


Kralj je ovaj zahtev smatrao zakonitim, tako da je dozvolio ženi da svom mužu donese tu prostirku. Zatvorenik je bio zahvalan što ju je dobio od žene i svakoga dana posvećeno se na njoj molio. Mnogo kasnije, kada je pobegao iz zatvora, ljudi su ga pitali kako mu je beg pošao za rukom, te  im je on objasnio da je nakon nekoliko godina klanjanja i molitvi za spas iz zatvora, počeo da spoznaje ono što mu je u stvari bilo tik pred nosom.
Jednog  dana je, iznenadno, video da je njegova žena u molitvenu prostirku utkala nacrt brave koja ga je držala zatočenikom. Kada je to spoznao i shvatio da je sve što treba da zna da bi pobegao već tu, počeo je da se druži sa čuvarima. Ubedio ih je da će svi imati bolji život ako se udruže i iz zatvora pobegnu zajedno.

Oni su se složili jer su shvatili da, iako su bili čuvari, u stvari su i sami bili zatočeni. I oni su želeli da pobegnu, ali nisu imali sredstva za to. Tada su bravar i njegovi čuvari skovali sledeći plan: čuvari će bravaru donositi komade metala, a on će od njih izrađivati korisne predemete, koje će potom oni prodavati na pijaci. Zajedno će tako prikupiti sredstva za beg, a od najjačeg komada metala koji nabave bravar će izraditi ključ.

Jedne noći, kad je sve bilo spremno, bravar i njegovi stražari otključali su zatvor i izašli u svežu noć, gde je bravara čekala njegova voljena žena. Molitvenu prostirku on je ostavio za sobom kako bi i svaki onaj zatvorenik koji je dovoljno pametan da pročita nacrt na prostirci mogao da pobegne. Kako to sledi na kraju, bravar i njegova voljena žena su bili ponovo zajedno, a bivši čuvari su mu postali prijatelji, te su svi  živeli zajedno u harmoniji.







Druga priča


Nekada davno živele su tri ribe u bazenu. To su bile: pametna, polu pametna i priglupa riba.  Njihov život se odvijao veoma dobro kao za sve ribe baš svuda, dok se jednog dana nije pojavio čovek. Taj čovek je sa sobom nosio mrežu a pametna riba ga je ugledala kroz vodu. Oslanjajući se na svoje iskustvo, na priče koje je čula, i na svoju pamet, odlučila je da preduzme nešto. ' U bazenu postoji nekoliko mesta za skrivanje.' razmišljala je, 'Ali najbolje od svega je da se pravim mrtva.'  Iskočila je iz bazena svom snagom predajući se potpuno, pala je na noge ribaru, koji je bio poprilično iznenadjen. Ali pošto je mudra riba svo vreme držala svoj dah, ribar je pretpostavio da je mrtva te ju je bacio nazad u bazen.




Ta mudra riba je zatim fino i polako otišla u jednu malu rupu ispod hridi. U tom trenutku  drugoj, polu pametnoj ribi nije bilo baš jasno šta se dogodilo. Tako da je otplivala do pametne ribe i upitala je o svemu. ' Jednostvano' reče pametna riba, ' Pravila sam se mrtva, tako da me je ribar bacio nazad u vodu.' Tako da se polu pametna riba odmah baci i iskoči iz vode, na ribareva stopala. ' Čudno, ' mislio je ribar, ' one iskaču svuda okolo.'  Ali, desilo se da je polu pametna riba zaboravila da zadrži svoj dah i ribar je zaključio da je živa te je uzeo i stavio u svoju torbu. Okrenuo se nazad kako bi  piljio u vodu ali pošto je bio pomalo zbunjen zbog riba koje su iskakale na suvo ispred njega, zaboravio je da zatvori poklopac svoje torbe.


Polu pametna riba, kada je to shvatila, bila joj je omogućeno da se lagano baci van i, koprcajući  se tamo vamo, vrati se u vodu. Potraži ona prvu ribu i sakri se teško i ubrzano dišući pokraj nje. U tom trenutku, treća riba, ona glupa, nije bila u stanju da napravi bilo šta od svega, čak i pošto je čula obe verzije prve i druge ribe. Dakle one su obe izvele svoje tačke pred ribarom, naglašavajući važnost ne disanja kako bi se pravile mrtve pred njim. 'Hvala vam puno, sada mi je sve jasno.' reče “glupava“ riba. Kako je to izgovorila, bacila se izvan vode, aterirajući odmah pored ribara.


Sada ribar, pošto je već izgubio dve ribe, bez pardona je stavi u torbu a da nije ni pogledao  diše li ili ne. Baci svoju mrežu u vodu,  i opet,  i opet , ali prve dve ribe su bile stišnjeno uplašene u ulegnuću ispod grebena.  Na kraju je odustao, i kada je otvorio  poklopac na njegovoj torbi koji je bio potpuno zatvoren, ugledao je da riba ne diše, te je poneo kući mačoru.



Alegorijski FILM


Password za gledanje filma: gazela je Bog
https://vimeo.com/121347481






NAPOMENA: NIJEDNA PRIČA, NITI NJENO POTPUNO RAZUMEVANJE, SE NEĆE PRETVORITI U ČAROBAN ŠTAPIĆ ZA ONO ŠTO TRAŽITE.  TO ŠTO TRAŽITE ISKLJUČIVO SE STIČE PATNJOM I SVESNOŠĆU. ZNAČI NIŠTA BEZ NAPORA I BORBE!