Dragi "radniče" koji si pratio prethodne članke na FB strani Gurdjijev i koji si odgonetnuo zagonetku i time dobio rešenje tj. lozinku za gledanje filma o Svetoj Geometriji, sigurno si se potrudio da sklopiš sve u jednu celinu, kako bi ti se film prikazao. Čestitam ti, jer si se potrudio. Ulažući napor ugledao si drugu dimenziju iako na prvi pogled sve izgleda površno kao i svet u kome živimo gledajući očima čoveka 1, 2 i 3.
Za one druge koji su videli šta se nalazi u slici, a nisu uspeli da formiraju lozinku za pristup filmu, predlažem da dobro pročitaju članak a posebno pitanje ispod slike.
Ah ti treći koji i dalje osećaju nemoć te odustaju i mole za pomoć u vidu krajnjeg rešenja, neće moći da ga odgledaju osim ukoliko im neko od ovih gore ne ponudi na tacni rešenje. Pomažući im na takav način uradili bi potpuno suprotnu stvar koja bi se odrazila i na vas kad tad.
Ovaj dokumentarni film je jedinstven u pokušaju da objedini informacije, u vezi arhitektonskih obeležja Chatress Katedrale u Francuskoj, pomoću kojih treba da proniknemo u dubinu značenja i svrhu tog svetog mesta, za nas obične ljude - misteriju. Da li takva sveta mesta zaista postoje? Kakav uticaj bi ona imala na nas ukoliko bi se otvorili na njihovu energije.
Na koji način Chartres katedrala može biti shvaćena, ako je sagledamo u granicama njene tajne svete geometrije? Sat vremena filma je suviše kratko da se odgonetnu sve tajne, ali ipak gledaocu može da ukaže na njena dublja značenja. Dokumentarni film ima za cilj da podjednako da polet, oduševi i inspiriše i ostavi gledaoca sa osećanjem nade da je deo šire zajednice, koja je sposobna da radi zajedno u harmoniji, kao i oni koji su izgradili Chartres Katedralu u 12 veku u Francuskoj.
Znamenite vitražne slike Chartres Katedrale, markantni radovi u kamenu i kipovi, famozni lavirint i predivna muzika Američkog kompozitora Ričard Einhorn-a, predstavljeni su smislenim komentarima. Profesor Keith Critchlow kao vodeći stručnjak u oblasti svete geometrije i arhitekture, do tančina razotkriva njegova lična saznanja o katedrali, te nas vodi znanjem i mudrošću kroz ovaj film.
Malcolm Miller, veoma poznati autor, i vodič kroz katedralu, nudi nam njegovu ličnu perspektivu o katedrali i Hrišćanskim simbolima. Ovaj dokumentarni film predstavlja savršenu odskočnu dasku za sve one koji se zanimaju za sve što je sveto. Ovo je jedan savršen izvor za studente arhitekture i sve one koji žele da znaju više o srednjovekovnim gradjevinama, Evropskoj istoriji i kulturi.
Pre nego što odgledate film pročitajte odlomak iz knjige Belzebubovi razgovori sa unukom - 40 poglavlje - čisto da bi raspalili vatru znatiželje pred onim što ćete možda videti.
"Pretpostavimo, na primer, da je onaj
koji vodi datu ceremoniju, žrec ili, prema savremenom izrazu, sveštenik,
trebalo da podigne ruke ka Nebu. Ta poza, u skladu sa Zakonom Sedmostrukosti,
strogo zahteva da pri tome njegove noge stoje u određenom stavu; ali ti
vavilonski naučnici namerno nisu noge onoga koji vodi ceremoniju, postavljali
onako kako su ovi obično stajali u skladu sa zakonom, već "drugačije".
Upravo su u tim "odstupanjima" od zakona, u pogledu poza učesnika
date religiozne ceremonije, naučnici prve grupe, putem takozvane
opšteprihvaćene "azbuke", prikazivali one ideje koje su nameravali da
prenesu budućim generacijama."
"U utorak, na dan arhitekture, naučnici koji su pripadali drugoj grupi, donosili su razne modele zgrada i drugih konstrukcija. Ni oni te zgrade nisu
planirali strogo poštujući stabilnost, koja proističe iz Zakona Sedmostrukosti,
niti onako kako su ostali automatski naučili da grade, već
"drugačije". Na primer, prema svim podacima, kupole određene
konstrukcije treba da se oslanjaju na četiri stuba određene debljine i visine. Ali
oni su te kupole postavljali na samo tri stuba i pri tome su izračunavali osno
opterećenje, koje je delovalo na svaki stub, kao i unutrašnje osno naprezanje u
stubu ne samo u slučajevima sa tri stuba, već i za razne druge neobične
kombinacije koje dopušta Zakon Sedmostrukosti, poznat u to vreme mnogim običnim
ljudima; drugim rečima, oni su izračunavali stabilnost stubova i njihove
dimenzije, polazeći uglavnom od težine same kupole. Pri tome su, naravno,
dimenzije stubova morale biti drugačije nego kada se kupola oslanjala na četiri
stuba."
"Ili, uzmimo drugi primer: određeni kamen temeljac, u skladu sa već rečenim, na osnovu vekovne prakse i tačno smišljenih proračuna ljudi što poseduju Um, treba da ima potpuno određenu masu, adekvatnu opterećenju koje trpi; ali oni su, naprotiv, postavljali kamen temeljac koji se prema masi unekoliko razlikovao od gore navedenog; zbog toga su na osnovu Zakona Sedmostrukosti morali da vrše proračune mase onoga kamena koji se nalazi ispod, tako da on može da izdrži težinu onoga koji ga pritiska odozgo. Isti proračun je bio potreban i za kamen koji se nalazi ispod toga kamena, itd."
"I upravo postavljajući te kamenove u tako neobičnim arhitektonskim kombinacijama, koje proističu iz Zakona Sedmostrukosti, oni su takođe putem opšteprihvaćene "azbuke", zapravo zapisivali sadržaj izvesne korisne informacije."
"Ta grupa naučnika iz kluba Pristalica Legomonizma je takođe u svojim mini likovima ili modelima pretpostavljenih konstrukcija, izrazila zakon "Dejvibrickara", to jest zakon "dejstva vibracija, nastalih u atmosferi ograničenih prostora".
"Taj zakon, čije poznavanje nije došlo do savremenih Zemljana, bio je tada poznat svima koji su dobro znali da dimenzije i forma zatvorenog prostora, kao i zapremina vazduha koju on sadrži, na određen način utiču na ljude."
"Primenom toga zakona oni su izrazili različite ideje o kojima ću ti sada govoriti."
"Pretpostavimo da je u skladu sa karakterom i namenom neke zgrade u skladu sa Zakonom Sedmostrukosti, kao i sa utvrđenom vekovnom praksom, trebalo da njen enterijer u određenom redosledu izazove određena osećanja."
"Onda su, u skladu sa zakonom Dejvibrickara, enterijer svoje pretpostavljene zgrade napravili u takvom maniru da su se kod čoveka, koji u tu zgradu ulazi, morala pojaviti određena osećanja, ali ne prema redosledu koji je uobičajen, već prema drugačijem. Oni su upravo u ta odstupanja od uobičajenog redosleda osećanja uneli ono što su hteli da prenesu potomcima."